Wylinka u krabów to chyba najbardziej stresujacy dla nich okres. W naturze właśnie wtedy staja się łatwa zdobycza dlatego ich taktyka na to stało się zakopywanie w odległym miejscu tak by były bezpieczne na okres wylinki.
Zakopywanie się jest także niezbędne do wytworzenia hormonu który kieruje procesem linienia u krabów, do rozpoczęcia procesu kraby potrzebuja izolacji oraz ciemności.
Krab przed procesem linienia będzie nadmiernie kopała w podłożu jeśli nie znajdzie miejsca o wystarczajacej głębokości, u młodych krabów możliwa jest wylinka powierzchniowa gdy krab nie ma odpowiednich warunków jeśli chodzi o podłoże lecz jest to bardzo niebezpieczne ponieważ zaraz po zrzuceniu pancerza krab jest niezdolny do poruszania się a jego współlokatorzy moga potraktować go jako posiłek. U starszych krabów proces linienia jest coraz trudniejszy dlatego u nich wylinka na powierzchni nie jest możliwa. Z czasem niezbędny może się stać oddzielny zbiornik do którego będziemy przekładać kraby szykujace się do wylinki. I tu pojawia się pytanie, jak rozpoznać kiedy krab będzie przechodził wylinke? To kilka oznaków:
- Krab zaczyna kopać w podłożu w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca
- Krab dużo czasu spędza moczac się w wodzie zarówno słonej jak i słodniej
- Zmiana muszli na mniejsza
- Spadek aktywności
Inne widoczne objawy to: mleczny kolor oczu, pancerz staje się „kredowy” (chodzi o to że pancerz staje się bardziej blady niż zwykle), w miejscu utraconej kończyny wytwarza się zalażek nowej, jednak kończyna całkowicie wykształci się dopiero po 2-3 wylinkach.
Proces linienia dzieli się na 4 etapy:
- Proecdysis – Jest to proces w którym pod starym pancerzem zaczyna wykształcać się nowy, w tym okresie wytwarzane sa także zalażki nowych kończyn. W tym okresie krab zaczyna gromadzić wode słona niezbędna do przejścia procesu linienia.
- Ecdysis – Czyli właściwa wylinka, na tym etapie hemolimfa kraba dzięki wodzie i soli wytwarza ciśnienie które będzie w stanie przełamać stary pancerz. Ten proces jest najkrótszy z wszystkich czterech.
- Metecdysis – Etap w którym krab odzyskuje zdolność poruszania się i twardnieje. W tym etapie krab zjada swoja stara wylinkę by odzyskać z niej minerały które przydadza się przy tworzeniu nowego pancerza.
- Anecdysis – Etap w którym pancerz nabiera wapnia i innych składników mineralnych. Jest to najdłuższy okres, jest też okresem odpoczynku między koncem wylinki a wylinka następna.
Kraby posiadaja także pewna taktykę która pozwala im przetrwać gdy nie maja dostępu do korzystnych warunków w których mogły by przejść wylinkę. Kiedy warunki sa nie sprzyjajace krab zaczyna wytwarzać hormon hamujacy wytwarzanie hormonu odpowiadajacego za proces linienia. Najczęściej sytuacja ta ma miejsce w sklepach zoologicznych lub u niedoświadczonych hodowców. Sytuacja taka może mieć miejsce lecz do pewnego czasu. Po pewnym okresie proces nie może już być hamowany i krab umiera. W sprzyjajacych warunkach kraby żyja nawet kilkadziesiat lat a w niesprzyjajacych ok. roku..
Czas wylinki zależny jest od wieku i wielkości kraba, poniżej przedstawię mniej więcej długości czasu wylinki zaobserwowane przez hodowcę z USA:
- Maleńkie kraby zakopuja się na ok. 2tyg. parę razy w roku
- Kraby średnie moga pozostawać pod ziemia nawet do miesiaca 3-4 razy w roku
- Kraby średnie pozostaja pod ziemia 1-2 miesięcy 1-2 razy w roku
- Kraby duże moga zakopywać się nawet na 3 miesiace lecz tylko raz do roku, a czasem półtora roku
Poniżej zdjęcie kraba świeżo po wylince: